Η βεβαίωση που χορηγούμε αναφέρεται σε αυθαίρετες κατασκευές καθ' υπέρβαση της κάλυψης, δόμησης και του ύψους της ιδιοκτησίας , όπου ιδιοκτησία στην βεβαίωσή μας αναφέρεται σε ακίνητο ή διακεκριμένη αυτοτελής Ο.Ι. ή κάθετη ιδιοκτησία.

Στην δική μου περίπτωσή, η ιδιοκτησία είναι η διακεκριμένη αυτοτελής Ο.Ι. το διαμέρισμα δηλ. που λόγω της μετατόπισης όμορου τοίχου κατά 17 εκ. έχει αυξήσει το εμβαδόν του κατά 1μ².
Και παρόλο που τα νούμερα αυτά είναι πολύ μικρά εντούτοις είναι
> 2% της διάστασης και της επιφάνειας του μεταβιβαζόμενου ακινήτου, των αποκλίσεων δηλ. που καλούμαστε να υπογράψουμε στη Βεβαίωση.

Θα συμφωνήσω ότι αν κάνω έλεγχο στο περίγραμμα ορόφου που βρίσκονται οι Ο.Ι. και διαπιστωθεί ότι δεν υπάρχει αυθαιρεσία που θίγει δόμηση ή κάλυψη, τότε θα είμαι κατοχυρωμένος για να δώσω βεβαίωση. Δυστυχώς όμως η βεβαίωσή που υπογράφουμε δεν αναφέρει τίποτα από αυτά, οπότε θα μπορούσε να ισχυριστεί ο καθένας ότι είναι ψευδώς υπογεγραμμένα.
Και για να κάνω λίγο πιο κατανοητή την απορία μου, ας υποθέσω ότι το περίγραμμα του ορόφου είναι απόλυτα σύννομο αλλά η μία ιδιοκτησία έχει αυξήσει το εμβαδόν της κατά 100μ² εις βάρος κάποιας όμορης. Δηλ. το 100μ² είναι κι αυτό >2% των αποκλίσεων. Σύμφωνα με την άποψή σου δηλ. μπορεί να δοθεί βεβαίωση;